O KLUBU
Tekmovanja

TEKMOVANJA

KDO JE NAJBOLJŠI?

Švedska je dominira v namiznem hokeju od obstoja namiznega hokeja, kot tudi v začetku novega tisočletja. Pred Svetovnim prvenstvom v Rigi 2005 so Švedi dobili prav vse ekipna prvenstva, v latvijski prestolnici pa so na vrhu sveta končali Finci na čelu z Ronijem Nuttunenom. Oblikovala se je t.i. »velika šesterica« držav, ki so bili daleč pred vsemi nacijami v namiznem hokeju. To so Švedska, Finska, Rusija, Češka, Latvija in Norveška. Trenutno je v veliki prednosti Rusija pred Latvijo in Švedsko, na četrto mesto pa so iz ozadja prišli Ukrajinci. Sledijo Finci, Čehi, Norvežani in Estonci. Slovenija se za elitno deseterico bori s Slovaki, Litvanci, Nemci, Madžari in Danci, medtem ko recimo tradicionalni hokejski velesili ZDA in Kanada močno zaostajata. Stanje si lahko ogledate na SVETOVNI NAMIZNOHOKEJSKI LESTVICI ITHF. V posamični konkurenci so turnirji ovrednoteni v 6 kategorij. Za najboljši dosežek posameznika se šteje pet najboljših rezultatov (v zadnjih šestih letih oz. polne točke v zadnjih dveh letih), medtem ko se za ekipno lestvico šteje seštevek točk petih najboljših posameznikov v določeni državi. ITHF objavlja lestvice tudi v mladinski kategoriji (do 18 let), v ženski in veteranski kategoriji ter klubski in ženski ekipni lestvici.

______________________________________________________________

VELIKA TEKMOVANJA

Na Evropskem prvenstvu v slovaški Skalici je nastopilo tudi 6 Slovencev. Na sliki Nejc Škrlep (levo)

Svetovno prvenstvo se igra vsaki dve leti, zadnjega v Moskvi fenomenalnemu Roniju Nuttunenu ni mogel preprečiti niti Hans Osterman in Finec je nakazal, da se Švedom počasi izteka čas, ko so vse niti držali v svojih rokah. Dve leti prej (Riga 2005) so na prvenstvu prvič nastopili tudi trije slovenski predstavniki, najboljši med njimi je bil Bernard Škrlep. S slovaško Skalico leta 2006 se je zopet obudilo Evropsko prvenstvo. Zaradi domnevne »nezanimivosti« so tekmovanje v veliki meri bojkotirale Švedska, Finska in Norveška, vseeno pa so ljubitelji namiznega hokeja na delu videli številne najboljše na svetu. Slavil je ruski talent Alexey Zaharov, najboljši izmed šestih Slovencev pa je bil z 38. mestom (2. mesto v B skupini) med 111 tekmovalci Nejc Škrlep. Na ekipni tekmi so ob bučnem vzdušju slavili Čehi, ki so v finalu tesno premagali Rusijo. Med dvanajstimi reprezentancami se je s sedmim mestom izkazala Slovenija. V svoji predtekmovalni skupini so ugnali celo Švedsko, ki so na turnir resda poslali svojo B ekipo, toda še vedno z nekaj izjemnimi posamezniki. V dvoboju z Dansko so si »risi« zagotovili sedmo mesto, v četrtfinalu pa po solidni igri izpadli proti kasnejšim zmagovalcem Čehom. Rezultate z novejših prvenstev si lahko ogledate na strani ITHF.

UVEDBA SVETOVNE LIGE TER SPORTMASTER TOUR SERIJE

Prvič smo se udeležili World Toura v Pragi. Na sliki Andrej Oblak (levo).

Priljubljeno Evroligo je v sezoni 2005/06 zamenjala Svetovna liga (World Tour), turnirji, ki so poleg prvenstev v svetovnem merilu vredni največ točk. Najznamenitejši turnirj je Švedsko prvenstvo, med pomembnejšimi pa so še turnirji v preostalih petih »Big Six« državami: na Finskem, Češkem, Norveškem, v Rusiji ter Latviji. Kmalu se bo gostiteljem z Odprtim prvenstvom Slovenije (najverjetneje v Kranju) pridružila tudi Slovenija. Novost v sezoni 2007/08 je bilo Svetovno ekipno klubsko prvenstvo, ki ga je gostil norveški Oslo. Od sezone 2006/07 pa smo Slovenci del serije SPORTMASTER TOUR, katere idejo je uresničil najboljši danski igralec Bjarne Axelsen. Sloveniji je z Odprtim prvenstvom Slovenije 2006 pripadla čast, da odpre Sportmaster Tour, med 48-imi tekmovalci iz petih držav pa je bil v Kranju najuspešnejši Madžar Magor Papp, ki je v finalu ugnal Jako Škrlepa. V uvodni sezoni so bili nato odigrani še štirje turnirji, na Hrvaškem je drugo mesto osvojil Nejc Škrlep, najuspešnejši Slovenec tiste sezone pa je bil Bernard Rjavec, ki je z dvema osvojenima tretjima mestima zasedel odlično drugo mesto v skupni razvrstitvi, pred njim je bil le neustavljivi Bjarne Axelsen (Danska). V sezoni 2007/08 je Sportmaster Tour prvič otvoril t.i. »Jadranski vikend«, saj sta v dveh dnevih turnirja priredila Slovenija z Odprtim prvenstvom Slovenije ter Hrvaška z Odprtim prvenstvom Zagreba. Premierno zmago smo dočakali Slovenci saj je na turnirju v Kranju v podaljšku pete tekme proti Axelsenu zasluženo slavil Bernard Rjavec.

Prvo slovensko zmago v Sportmaster Touru je dosegel Bernard Rjavec (na sredini)

KAKO PA JE S TEKMOVANJI V SLOVENIJI?

Za slovenski namizni hokej je pomemben mejnik 23.7.2004, saj je bil takrat na Križu odigran prvi turnir (POČITNIŠKI TURNIR), katerega zmagovalec je v konkurenci 12-ih tekmovalcev postal Sergej Vasiljev. Istega leta je bil v Mengšu Odigran prvi klubski turnir NHK Mengeš, obenem pa sta bila organizirana tudi prva dva odprta turnirja. V naslednji sezoni je s klubskimi turnirji pričel tudi drugi klub pri nas – NHS KŠK, skupaj z mengeškim klubom pa sta prirejala tudi t.i. medklubske turnirje. Novost je bila tudi uvedba Slovenskega pokala, Odprto prvenstvo Mengša je med petnajstimi tekmovalci dobil  kasnejši zmagovalec serije Sergej Vasiljev. Novost druge slovenske sezone sta bila tudi krožka na OŠ J. Moškriča v Ljubljani in na OŠ Franceta Prešerna v Kranju. To sezono so se začeli igrati tudi priljubljeni trening turnirji, ki se prav tako pošljejo na Svetovno namiznohokejsko lestvico. Odigran je bil prvi ekipni turnir, najboljši v Sloveniji so bili igralci iz NHK Mengeš. Naslednja sezona ni prinesla bistvenih sprememb, povečalo se je le število turnirjev. Namesto štirih za Slovenski pokal je bilo odigranih 6 turnirjev, namesto 9-ih medklubskih pa smo jih videli kar 12. Zmagovalci ekipnega turnirja so postali hokejisti iz NHS KŠK, prvič pa so sodelovali tudi igralci iz tujega kluba – SHK Kit Zagreb. Omeniti velja tudi sekcijo namiznega hokeja v Sevnici, kjer je bil odiran en medklubski turnir.

Prvi turnir za Slovenski pokal v Kranju (Kranj Open 2006)

Pravo prelomnica smo videli v sezoni 2007/08, ko so se ukinili medklubski turnirji, tekmovanje za Slovenski pokal pa se je povečalo na rekordnih 12 turnirjev. Poleg Kranja in Mengša sta bil turnirja prvič v Sevnici ter sploh prvič izven naših meja v Zagrebu. Novost je bila tudi ustanovitev novega kluba – NHK Kranj, ki prireja skupne turnirje z NHS KŠK-jem pod imenom Kranj League. Projekt so resneje zastavili tudi v NHS SMC Sevnica, kjer mesečno potekajo klubski turnirji.

Trenutno so aktivni trije klubi: NHK Kranj, NHK Mengeš in NHS SMC Sevnica. Vsako leto so na sporedu turnirji za Slovenski pokal z vrhuncem OP Slovenije, ki šteje tudi za Svetovno ligo. Eden izmed dogodkov sezone je zagotovo tudi vsakoletno OP Kranja. V sezoni 2017/18 smo začeli tudi s turnirji za Grand Prix, v naslednji sezoni pa bo ob koncu spet turnir za Državno prvenstvo. Vabljeni na številne turnirje pri nas! Na tekme Slovenskega pokala se prijavite na strani NHZS. Spremljajte koledar turnirjev v desnem stolpcu klubske strani.